De opstand der Batavieren
Bij deze spotprent hoort een gedicht van Hooft, zo vermeldt dit boek van Hans Teitler met de titel De opstand der Batavieren.
Lees meerSpotprent op stadhouder Willem V na de gebeurtenissen rond Hattem en Elburg, begin september 1786. De prins wil het bord met eten en brood afpakken van een Gelderse boer, de boer protesteert hier fel tegen. Op het blad onder de plaat de woorden van Willem V tegen de Batavier in een vers van zestien regels.
Bij deze spotprent hoort een gedicht van Hooft, zo vermeldt dit boek van Hans Teitler met de titel De opstand der Batavieren.
Lees meerDe Batavier is hier een patriot. Patriotten waren burgers in de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden die aan het einde van de 18e eeuw democratisering wilden stimuleren en aan het absolutisme van een falende stadhouder Willem V een halt wilden toeroepen.
Lees meerRienk Jelgerhuis was een Nederlands tekenaar, schilder, graveur en pastellist. Hij was een reizend portrettist en heeft, zoals zou blijken uit eigen aantekeningen, 7.763 portretten op zijn naam staan. Naast portretten was hij ook bekend om zijn stillevens.
Lees meerIn september 1786 traden de Gelderse Staten en de stadhouder militair op tegen de stadjes Hattem en Elburg, waar de door patriotten gedomineerde stadsbesturen zich onafhankelijk van de stadhouder opstelden. Toen het leger van de stadhouder oprukte, vluchtten patriotten uit beide stadjes naar Overijssel. Beide partijen zetten de strijd via de toenmalige media voort. Spotprenten bleken een geducht wapen.
Lees meerOp deze spotprent zien we stadhouder Willem V. De prins wil het bord met eten en brood afpakken van een Gelderse boer, die hier fel tegen protesteert. Op het blad onder de plaat een vers van zestien regels, dat begint met: “Neen! heilloos Dwingland! neen! ….”. Willem V raakte tijdens de patriottentijd diep in de problemen door zijn halsstarrigheid.
Lees meer